Mülakatlar İçin Örnek Sorular


 1. Bize tecrübelerinden bahseder misin?

Bu soruda işe alım için adaylarının iş geçmişlerinin detaylı bir şekilde gözden geçirilmesi beklenir. Bu yüzden çalıştığınız iş yerlerinin isimleri ( staj da olabilir ), ünvanlar, işe başlama ve ayrılma tarihleri gibi konuları açıklama konusunda hazırlık yapın.

Ne kadar çok adayın önceki iş tecrübeleri sorulduğunda şaşırdıklarına inanamazsınız. Bunlardan biri olmayın. Görüşmeden önce özgeçmişinizi gözden geçirerek hafızanızı tazeleyin ki daha önceki iş tecrübelerinizi detaylı ve açık bir şekilde anlatabilesiniz.

 1. Kendinden bahseder misin?

Bu soruda gerçekte sizden öğrenilmek istenen başvurduğunuz işle eğitiminizin, iş geçmişinizin ve profesyonel yeteneklerinizin ne ölçüde uyuştuğudur. Mülakattan önce pozisyonun görev tanımını okuduğunuzdan emin olun ve eğitiminizde görev tanımı ile ilgili neleri yansıtabileceğinizi anlatın, iş deneyiminiz var ise, geçmiş iş deneyiminizdeki benzer nitelikteki görevlerden ve başarılarınızdan bahsedin.

İşe alım uzmanları bu soruda klişe lafları pek sevmezler, “Şirketinize artı değer katacağıma inanıyorum.”, “Çalışkan ve verimliyim, iletişim yeteneklerime güveniyorum.” gibi cümleler yerine görev tanımına uygun cümleler kurun.

 1. Neden burada çalışmak istiyorsun?

Gerçekten bu işe uygun musun? Gerçekten bu şirkette kalmaya niyetin var mı yoksa bir görmek mi istedin? İşe alımcının gerçekte öğrenmek istediği konu bu.

Şirketin değerleri ve kendi değerlerinin ne ölçüde uyuştuğu ve bu pozisyona neden oturduğunu çok güzel şekilde anlatmak gerek. Bu yüzden ev ödevinizi iyi yaparak şirket hakkında gerekli tüm bilgileri önceden edinmek ve ortak noktaları ve verilecek yanıtı önceden belirlemek faydalı olacaktır.

 1. Zayıf yönlerin var mı?

Asıl sorulmak istenen: Kendinin farkında mısın? Daha iyi olmak için çaba harcıyor musun?

Gerçek hayattan alıntı yaparak “ufak” bir zayıflığınızdan ve sonra bunun üzerine çalışarak nasıl iyileştirdiğinizden ve “öğrendiğinizden” bahsedin. Örnek; kalabalık önünde gerçekten konuşurken kötüydünüz ve sonra bir kursa katılarak bu konuda kendinizi geliştirdiniz gibi…

 1. Neden bu iş için seni seçmeliyiz?

Bir işe alım uzmanı “Seni neden işe alalım?” sorusu sorduğunda işverene şirkete ne sunacağınızı anlatan kısa ve öz bir satış konuşması yapmanız gerekir.

Bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu becerilerinizle ve başarılarınızla alakalı örnekler vererek pozisyon için en iyi aday olduğunuzu kanıtlamaktır. Niteliklerinizle iş tanımını karşılaştırmak için birkaç dakikanızı ayırın ve aynı zamanda diğer pozisyonlarınızdaki başarılarınızdan da bahsedin. Olumlu olun ve şirkete olan ilginizi yineleyin.

 1. 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?

Asıl sorulmak istenen: “Başvurduğunuz pozisyon kariyer hedeflerinize gerçekten uyuyor mu? Hakikaten uzun süreli bir kariyer hedefiniz var mı?”

Bu soruyu yanıtlamanın en iyi yolu pozisyondan ve şirketten bahsetmektir. Kesinlikle bilmiyorum gibi bir cevap vermeyin. Özel hayatınıza da kesinlikle odaklanmayın, evlenmek istiyorum vs. gibi..

Mülakatı yaptığınız yöneticiye bu konu hakkında daha önce düşündüğünüz izlenimi verin. Cevap verirken başvurduğunuz pozisyon ve sizin kariyer planınız ile ilgili ortak noktaları ve kariyerinize katabileceği artıları anlatın. Ayrıca bu soru bir kaç ay sonra işi bırakıp bırakmayacağınızı da ölçmek için kullanıldığı için mümkün olduğu kadar canlı bir anlatımda fayda var.

 1. Seni en çok ne motive eder?

Buradaki asıl soru şu: Kendi kendine doğru düzgün çalışıyor musun, yoksa seni birileri sürekli dürtmeli mi?

Yine sağlam tuzak sorulardan biri ile karşı karşıyasınız. İdeal bir çalışan kendi kendine motive olur, yöneticisinin, onun bunun kendisini kastırmasına ihtiyaç duymaz. Siz de ideal bir çalışan olarak belirli bir hedefiniz olduğunda motive olduğunuzu, kendinizi ve yeteneklerinizi geliştirmenin sizi motive ettiğini söyleyin.

 1. Maaş beklentin nedir?

Ücretle ilgili konuşmaya başlamadan önce pozisyonunun değerini bilmeniz gerekir. Maaşları araştırmak için vakit harcayın. Bu sayede değerinizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Ne kadar kazanabileceğinizi öğrendikten sonra bu rakamı nasıl elde edebileceğinizle düşünmeniz gerekir. Sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Maaş beklentiniz sorulduğunda pozisyona göre değişeceğini söyleyin. Veya sorumluluklarınız ve işin zorlukları hakkında daha fazla bilgi almak istediğinizi söyleyin.

Bir diğer seçenekte daha önce yaptığınız maaş araştırmalarına bağlı olarak maaş aralığı sunmaktır. Teklifi aldıktan sonra anında kabul veya reddetmek zorunda değilsiniz. “Biraz düşünmeye ihtiyacım var” demeniz orijinal teklifi yükseltmenize yardımcı olur.

 1. En büyük başarın nedir?

Bu tür sorulara cevap vermenin en iyi yolu başvurduğunuz iş pozisyonuyla uyumlu olabilecek başarılarınızdan bahsetmektir. Özgeçmişinizi ve iş ilanını yeniden gözden geçirin.  En iyi eşleşmeyi bulun ve şirket için faydalı olacağını göstermek için bu eşleşmeyi kullanın.

Başarılarınızla ilgili bir soru sorulduğunda bir önceki işinizde ya da yaptığınız stajda neler başardığınızla ilgili spesifik bir problemi nasıl çözdüğünüzden bir örnek verebilirsiniz.

 1. En büyük başarısızlığın nedir?

Bu soruda öğrenilmek istenen sizin farkındalığınız, kendinizi bilmenizdir. Herhangi bir başarısızlığım olmadı cevabı vermeyin. Mülakat öncesinde mutlaka bir yanıt hazırlayın. Olumsuz bir yanıtı var gibi görünen bu soruya uygun bir yanıt vermek, aslında sizin tecrübe kazandığınızı göstermeniz için önemli bir fırsat.

Örneğin teslim tarihi olan bir proje üzerinde çalıştıysanız görüşmeciye işi teslim tarihinde teslim etmek için iş yoğunluğunu ve zaman çizelgesini nasıl ayarladığınızı anlatın. Aynı zamanda başarısızlığa neden olan şeyin ne olduğunu ve bir daha aynı olayın yaşanmaması için ne gibi önlemler aldığınızdan bahsedin. Bu sayede görüşmeci üzerinde olumsuz bir etki bırakmamış olursunuz.

 1. Karşılaştığın en büyük zorluklar ve problemler nelerdi?

“Vermek zorunda olduğunuz en zorlu kararlar neydi?” veya “Yaşadığınız zorlu olaylardan ve/veya projelerden ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizden bahsedin?” gibi soruların doğru veya yanlış cevapları yoktur. Belirli durumların üstesinden nasıl geldiğinizi anlamak amacıyla tasarlanmış davranışsal mülakat soruları vardır.

Mülakat esnasında “Bu zorluklar ve problemlerle nasıl başa çıktınız?” sorusu sorulursa üstesinden geldiğiniz zorlu durumlarla ilgili örnekler anlatmanız gerekir. Sorunu nasıl araştırdığınızı ve çözümler bulmak için neler yaptığınızı anlatın.

Arkasında mantık olan bu tür sorular geçmişte nasıl davrandığınıza bağlı olarak gelecekte neler yapacağınızı anlamaya yönelik olarak sorulur.

 1. En güçlü yönlerin nelerdir?

En güçlü yönleriniz nelerdir?” sorusu en basit mülakat sorularından biridir. Güçlü yönlerinizle ilgili bir soru sorulduğunda başvurduğunuz pozisyonla alakalı özelliklerinizden bahsetmeniz önemlidir.

Bu tarz bir soruyu cevaplamanın en iyi yolu başvurduğunuz pozisyonla doğrudan alakası olan becerilerinizden ve deneyimlerinizden bahsetmektir.

 1. Bu işi neden istiyorsun?

Neden bu işi istiyorsunuz? Bu soruya cevap vermek için mutlaka hazırlık yapmalısınız.

Unutmayın ki başvurduğunuz iş pozisyonuna ve özel koşullarınıza bağlı olarak cevaplarınızı düzenlemeniz gerekmektedir.

Bu işi istiyorum çünkü… şeklinde başlayabilirsiniz. Devamında şirketin öne çıkan özellikleri ve hedefleri ile sizin sahip olduğunuz yetkinliklerin ne denli birbiri ile örtüştüğünü belirtmelisiniz.


Kaynak: https://toptalent.co/en-onemli-is-gorusmesi-sorulari-ve-cevaplari